İçişleri Bakanı duyurdu: 9 ilde büyük operasyon İçişleri Bakanı duyurdu: 9 ilde büyük operasyon

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, sağlık sisteminin, koruyucu hekimliği ikinci planda bırakan, kar amacı güden tedavi edici hizmet kurgusu ile bilimsellikten uzak zihniyet nedeniyle alarm verdiğini söyledi.

CHP”li Sarı, “AKP iktidarı kurmayları ‘sağlıkta dönüşüm yaptık’ diye nutuklar savururken sağlıkta dönüşümün zarar görenleri sağlık hizmetine güvenli ulaşamayan hastalarımız ve sağlıkta dönüşümün yarattığı olumsuzlardan tükenen sağlık çalışanlarımızdır” dedi.

CHP”li Serkan Sarı, 21 yıllık AKP iktidarının ne Türkiye’de ne de Balıkesir’de sağlık sorunlarını çözdüğünü belirterek, iktidar mensuplarının da bunun farkında olarak “Sağlık problemini çözmemiz lazım” açıklamalarında bulunduklarına dikkat çekti.

“KAR ODAKLI BİR YAPI NİTELİKLİ SAĞLIK HİZMETİNE ENGEL OLUYOR”

Serkan Sarı, Sağlıkta Dönüşüm programı ile birinci basamak sağlık hizmetinin göz ardı edildiğini, tüm yatırımların tedavi edici hizmetlere, dev sağlık işletmelerine yapıldığını, sağlığın “kar odaklı bir yapıya” dönüştürüldüğünü vurguladı. CHP’li Sarı, “Bu durum, nitelikli sağlık hizmeti sunumuna engel oluyor. Kontrolsüzce ve koruyucu hekimliğin zayıflamasıyla artan hastalık yükü nedeniyle, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına artan sağlık talebi yoğunlaştırılarak, hekime müracaat sayısında yoğunluk yaratılmıştır. 2002 yılında hekime müracaat sayısı yılda 3,1 iken; 2022 yılında yılda 10’a kadar tırmanmıştır. Sağlıkta dönüşüm sağlıkta çöküşün nedeni olmuştur. Temel sorun, sistem ve zihniyet sorunudur. Bu sistemde sağlık çalışanı iki katına dahi çıkarılsa yine tıkanıklık yaşanacaktır” diye konuştu.

“HASTANE RANDEVU SİSTEMİ HASTA EDİYOR”

CHP’li Serkan Sarı tüm Türkiye’de olduğu gibi Balıkesir’de de hastaların çoğunlukla şehir hastanelerine gitmesi ya da bir aşamada yönlendirilmesi, yoğunluğa neden olduğunu ifade etti. Serkan Sarı, “Sağlık hakkına erişim AKP iktidarının ekonomik soykırımıyla birlikte zorlaştı. Devlet hastanesinden hastaların randevu almaları oldukça güçleşti. Birçok kişi hastaneye gitmek için haftalarca bekliyor ve bu sırada hastalıkları ilerliyor. Mağdur oluyor. Hastanelerin randevu sistemleri hastaları daha da hasta ediyor.

BALIKESİRLİLER DEVLET HASTANESİ SÖZÜNÜN TUTULMASINI BEKLİYOR

CHP’li Serkan Sarı, AKP iktidarının seçim öncesinde yaptığı açıklamalarda Balıkesir Devlet Hastanesinin 140 yataklı ek bina yapımının 2022 yılı yatırım programına alındığını açıkladıklarını hatırlattı. Tüm yatırımların tamamlanmasını Balıkesirlilerin sabırla beklediğine ve Balıkesir Devlet Hastanesi’nin söz verildiği gibi henüz “Balıkesir’in sağlık üssü” olamadığına dikkat çeken CHP”li Sarı, “Hemşehrilerimiz sabırla verilen sözün tutulmasını bekliyor. Bu sırada hastalarımız sağlık sisteminin yarattığı mağduriyetleri yoğun bir şekilde yaşamaya devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

ÇÖZÜM: ÖNCE HASTA ETMEME

CHP’li Serkan Sarı, sağlık alanındaki AKP iktidarının politikalarının yetersiz, plansız olduğunu ve yanlışlar manzumesine dönüştüğü belirterek çözümün ilk etapta alarm veren sağlıkta dönüşüm politikalarından vazgeçilmesiyle sağlanabileceğini ifade etti. Serkan Sarı şöyle konuştu:

“Temel sorun sistem ve zihniyet olunca önce bundan kurtulmak gerek. Ardı ardına sistemim içinde sorun yaratan her uygulamadan bilimsel ve teknik olarak paydaşların görüşleri de alınarak vazgeçilmeli.  Birinci basamak sağlık sisteminin sayısal ve nitelik olarak güçlendirilmesi, altyapısının desteklenmesi, kamuya ait binalarda ve kamuya ait insan kaynağı ile hizmet vermesi, güçlendirilen birinci basamakla birlikte akılcı ve doğru kriterlerle planlanan sevk mekanizması başlatılmalıdır. Koruyucu hekimliğin güçlendirilerek ‘önce hasta etmeme’ prensibinin benimsenmesi, birçok vatandaşın sorununun birinci basamakta çözülmesine olanak sağlayacaktır.”

Kaynak: haber merkezi