AKP'nin tarihinde ilk kez yenildiği ve CHP'nin yıllar sonra birinci parti olduğu Yerel Seçimler'in ardından İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği'nin yeni başkanı da belirlendi. Eski Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'in yerine CHP'li Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat başkan olarak seçildi. Akpolat yaptığı açıklamada "Desteğini esirgemeyen, başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Ekrem İmamoğlu olmak üzere, birlik üyesi tüm belediye başkanlarıma ve meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Boğaz’ın tarihi ve doğal mirasını muhafaza ederek gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğiz. Hepimiz için hayırlı uğurlu olsun" dedi.

2001 YILINDA KURULDU

İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği 2001 yılında kuruldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Fatih Belediyesi, Sarıyer Belediyesi, Beykoz Belediyesi ve Üsküdar Belediyesi’nin üyeliklerinden oluşuyor.

Her belediyenin kendi meclisinde seçtiği 2 asil ve 2 yedek meclis üyesi, birlik meclis üyesi olarak görevlendiriliyor.

Erdoğan'ın Danışmanından Vali'ye Fırça Erdoğan'ın Danışmanından Vali'ye Fırça

İstanbul Boğazı'nın tarihi ve doğal güzelliğini muhafaza ederek gelecek nesillere ulaşmasını sağlamak ve yönetimde kaliteyi arayan, değişimde öncü önder bir kuruluş olan İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği, Boğaz’a özgü tüm değerleri koruma ve yaşatmaya çalışmanın yanı sıra Boğaz’ın mimari dokusu, imar durumu, Boğaz sularındaki canlı çeşitliliğinin korunması, turistik, kültürel, sportif faaliyetlerin düzenlenmesi, ulaşım imkânlarının koordinasyonu gibi konularda iş birliği yapılmasını öngörüyor.

Kaynak: Haber Merkezi