Avrupa Yeşil Mutabakatının önemli bir parçası olan SKDM'ye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Saadettin Çağan, "Avrupa Birliği, kimya sektörü özelinde yeşil ve dijital dönüşüm temelli sürdürülebilir kimyasal üretimini ve tüketici ürünlerinde bulunan zararlı kimyasal maddelerin yasaklanmasını hedefliyor.

Bu kapsamda riskleri değerlendirirken kimyasalların kokteyle etkisinin hesabı, üretim sürecindeki risk değerlendirilmesinin da şeffaf yapılması, erfloroalkil ve polifloroalkil maddelerinin kademeli şekilde kaldırılması geri dönüştürülmüş plastiği teşvik için ambalajla ilgili yeni kurallar konulması tüketici ürünlerinde mikroplastik kullanımının kısıtlanması ve biyolojik bazlı, biyoçözünür plastiklere düzenleme getirmesi konuları öne çıkıyor. Türk kimya sektörü olarak 33.5milyar dolarlık ihracatımızın 13.9 milyar dolarlık tutarını  Avrupa Birliği pazarında gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla SKDM geçiş sürecinde ev ödevlerimizi eksiksiz yerine getirmemiz gerekiyor" diye konuştu.
AKMİB'in eylül ayı ihracat rakamlarına da değinen Çağan, söz konusu dönemde 686bin 147 ton ürünün uluslararası pazarlarda değerlendirdiklerini bu süre içinde en çok mineral yakıt ve yağ ihraç edildiğini aktardı.

Limonun yüzü gülmüyor Limonun yüzü gülmüyor

Saadettin Çağan

Kaynak: Haber Merkezi