20 Milyon Öğrenci Karne Heyecanı Yaşıyor 20 Milyon Öğrenci Karne Heyecanı Yaşıyor

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bitti ancak iddialar peş peşe gelmeye devam ediyor. Sosyal medyadan paylaşılan görseller gündem oldu. AYT'ye 10 saat kala Türkçe ve matematik ağırlıklı 24 soru, yurt dışı kaynaklı olduğu değerlendirilen bir hesap tarafından Telegram'da paylaşıldı. Paylaşılan soruları ise binlerce aday görmüş oldu. Peki bu sorular sınavda çıktı mı? İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

YKS soruları çalındı? Telegram üzerinden yayın yapan, yurt dışı kaynaklı olduğu düşünülen bir hesap 8 Haziran’da TYT sonrası sınavda çıkan 3 soruyu, sınav biter bitmez ÖSYM’den önce paylaştı. TYT’de yaşanan bu durum sınav sonrası olduğu için sınav görevlisi üçüncü şahıslar tarafından yapılmış olabileceği için çok ciddiye alınmadı. Ancak sonrasında gelen görüntü ve iddialar akıllarda soru işareti bıraktı.

Bu kez sabah 10:15’de başlayan sınavdan 10 saat önce 2024-AYT’de çıkacağı iddia edilen 24 soru yine aynı hesap tarafından Telegram'dan paylaşıldı.

Yurt dışı kaynaklı olduğu düşünülen “AYK 2024 Sızdırılan Sorular” diye başlık da açılan Telegram hesabı link de yayımladı. Soru paylaşan hesap ya da hesaptaki şahıslar, adaylara, “Gençler tüm AYT sorularının soru ve cevaplarıyla birlikte sadece fiyatı 3 bin TL. Eğer sınavda başarı göstermek istiyorsan aşağıdaki linkten ulaş” diye çağrı da yaptı.

ÖSYM için soru hazırlayan 10 binden fazla uzman ve soru bankasında 1 milyonun üzerinde soru var. Bu sorulardan AYT’de 120 soru sorulacak. Sayısal bölüm adayları için Matematik 40 soru, Türkçe 40 soru, Fizik 14 soru, Kimya 13 soru, Biyoloji 13 soru gelecek.

Kaynak: Haber Merkezi