Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Yenice Mahallesi’nde yaşayan Merve Bayer, boşandığı polis Mustafa Yıldır tarafından 8 Mart’tan hemen bir gün önce katledildi. Bayer’in evliliği boyunca şiddet gördüğü ve fail Mustafa Yıldır hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı ortaya çıktı. Merve Bayer’in erkek şiddetine karşı kadın mücadelesi yürüttüğünü belirten Tarsus Kadın Platformu bileşeni ve Mersin Halkevci Kadınlar’dan Çiğdem Serin, konuya ilişkin PİRHA’ya konuştu.

“MERVE YAŞAMAK VE YAŞATMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORDU”

İtiraz Süreci Tamamlandı: İBB'deki Koltuk Sayıları Belli Oldu İtiraz Süreci Tamamlandı: İBB'deki Koltuk Sayıları Belli Oldu

Merve ile Özgecan Aslan’ın katledilmesine ilişkin yapılan eylemlerde tanışan Çiğdem Serin, “Merve, 7 Mart sabahı eski eşi tarafından uzaklaştırma kararı bittiği gün katledildi. Merve kadın cinayetine, erkek şiddetine karşı yan yana yürüdüğümüz bir arkadaşımızdı. 8 Mart’tan bir gün önce yanı başımızda bizimle mücadele eden bir kadının katledilmesi aslında erkek şiddetinin her gün ensemizde olduğu gerçeğini bir kez daha gösterdi bizlere” diye konuştu.

Serin, son konuşmalarında Merve’nin şiddete uğrayan bir kadına yardım etmeye çalıştığını belirterek, “Merve yaşamak ve yaşatmak için mücadele ediyordu” dedi.

“YAKILAN GELİNLİK, ŞİDDET DOLU EVLİLİKLERE GÜÇLÜ BİR MESAJ”

Merve Bayer’in annesi, kızının ölümünden sonra sokakta gelinliğini yakmıştı. Bunun şiddet dolu evliliklere ve kadın cinayetlerine karşı yapılmış güçlü bir eylem olduğuna dikkat çeken Serin, annenin şu mesajını hatırlattı:

“Bu Merve’nin kefeni. Her şey bununla başladı. Her şey burada bununla bitecek. Hepinize ders olsun. Hatice teyze bunu niye yaktı diye 40 kere düşünün. Evlenirken 20 kere 30 kere düşünün. Bu mesaj Merve’den geldi. ‘Gelinliğimi ortaya koy, arkadaşlarımı topla, çatır çatır yak’ dedi. ‘Her şey onunla başladı’ dedi. Bu gelinlik size mesaj olsun. Kötü iyi olmaz. Bir insan değişmez bunu unutmayın.”

“KADINLARIN KATLEDİLMESİNDE İKTİDARIN KADIN DÜŞMANI POLİTİKALARI ETKİLİ”

Çiğdem Serin, Merve Bayer’in cenazesini kadınların taşıdığını ve cenazede kadınların öfkesinin hakim olduğunu kaydetti. Bayer’in ve birçok kadının katledilmesinde iktidarın kadın düşmanı politikalarının rolü olduğuna değinen Serin, “Bu erkekler adeta birbirinden örnek alıyorlar ve erkek iktidarın politikalarından güç alıyorlar. Bugün İstanbul Sözleşmesi yürürlükte olsaydı, 6284 sayılı Yasa etkin uygulansaydı Merve aramızda olurdu.
İktidar, 81 ilde aile çalıştayları düzenliyor, kredilerle insanları evlenmeye teşvik edip aileyi güçlendirmeye çalışıyor. Bizim şiddet gördüğümüz aileleri güçlendirme çabasını kadın cinayetlerini önlemek için göstermiyor. Kadın cinayetlerini önlemek için gösterse birçok kadın aramızda olurdu” sözlerini kullandı.

MÜCADELE VURGUSU

Kadınların, yukarıdan aşağıya örgütlenen erkek şiddetinin farklı biçimlerine hemen her gün maruz kaldığını söyleyen Serin, bu düzenin değişmesi gerektiğine vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı:

“Hepimizin özgürlüğünün ve yaşamasının garantisi yine kadın mücadelesinde. Birbirimize dokunmamız, birbirimizin elini daha sıkı tutmamız gerekiyor. Kadınları katleden bu erkek katil düzen değişene kadar birlikte mücadele etmeye devam etmeliyiz. Merve’nin katili bu erkek düzendir.”

Kaynak: Haber Merkezi