Devrim Kartal

Türk sinemasının efsanevi aktörü Kemal Sunal, 11 Kasım 1944 tarihinde İstanbul'un Fatih ilçesindeki Küçükpazar semtinde Malatyalı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Migros'tan emekli Mustafa Sunal, annesi ise Saime Sunal'dır. Ailenin büyük çocuğu olan Kemal Sunal'ın, Cemil ve Cengiz isminde iki kardeşi daha vardır. İlkokulu Mimar Sinan İlkokulunda okudu, ardından Vefa Lisesi'nden mezun oldu. Liseyi 11 yılda tamamlayan sanatçı, bu süreci şu sözlerle açıklamıştı:

"Bu benim tembelliğimden, salaklığımdan ileri gelen bir şey değildi. 15–20 kişilik bir grubumuz vardı. Beraber geçiyorduk, beraber kalıyorduk. Anlaşmış bir gruptu. Bir nevi haylazlıktı tabii…" - Kemal Sunal, Ses dergisi röportajı, 1985

Eğitim ve İş Hayatı

Yüksek tahsiline Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinde (o zamanki adıyla "İstanbul Gazetecilik Yüksekokulu") başlasa da, eğitimini tamamlayamadı. Eğitim hayatı boyunca çeşitli işlerde çalışan sanatçı, önceleri Emayetaş Fabrikasında çalıştı, ayrıca elektrikçide çıraklık yaptı. Bu günleri ise şöyle açıklıyordu:

"Ekonomik durumumuz iyi değildi. Babam Migros'tan emeklidir. Yaz tatillerinde ayakkabı, kitap parasına yardımcı olmak için çalışırdım." - Kemal Sunal, Ses dergisi röportajı, 1985

1981 yılında askere giden sanatçı, diğer askerlerin kendisini görünce gülmeye başlaması nedeniyle, birliğin düzenini bozduğu gerekçesiyle geri hizmete verildi. Ankara, Etimesgut'ta askerliğini yapan Sunal, usta birliğinde "Armoni Mızıkası" isimli moral grubuna dağıtıldı ve bu vesileyle Türkiye'nin birçok bölgesinde askerlik yaptı.

Yarım bıraktığı üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinin radyo, televizyon ve sinema bölümünden mezun olarak 1995 yılında tamamladı ve ardından yüksek lisans yaptı. Yüksek lisanstan "TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü" başlıklı teziyle 1999'da mezun oldu.

Kemal Sunal’ın sinema kariyeri, 1972 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği "Tatlı Dillim" filmiyle başladı. Ancak asıl ününü, "Hababam Sınıfı" serisinde canlandırdığı İnek Şaban karakteri ile kazandı. Bu karakter, onun Türk sinemasında kalıcı bir iz bırakmasını sağladı. Sunal, kariyeri boyunca 80'in üzerinde filmde rol aldı. İşte unutulmaz filmlerinden bazıları:

  • Hababam Sınıfı (1975)
  • Süt Kardeşler (1976)
  • Tosun Paşa (1976)
  • Kibar Feyzo (1978)
  • Kapıcılar Kralı (1976)
  • Şabanoğlu Şaban (1977)
  • Davaro (1981)
  • Çöpçüler Kralı (1977)
  • Salako (1974)
  • Düttürü Dünya (1988)

Aile Yaşamı ve Özel Hayatı

Kemal Sunal, 1974 yılında Gül Sunal ile evlendi. Bu evlilikten Ali ve Ezo adında iki çocuğu oldu. Ali Sunal, babasının izinden giderek oyunculuk kariyerine adım attı ve Türkiye'de tanınmış bir isim oldu. Kemal Sunal, ailesiyle birlikte mutlu bir yaşam sürdürdü.

Türk sinemasının gülen yüzü Kemal Sunal, 3 Temmuz 2000 tarihinde, Balalayka adlı filmin çekimleri için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçakta geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Cenazesi İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi. Sunal’ın ölümü, sanat camiasını ve milyonlarca hayranını derin bir üzüntüye boğdu.

Gıda Denetimleri: Sağlık ve Güvenlik İçin Kritik Rol Oynuyor Gıda Denetimleri: Sağlık ve Güvenlik İçin Kritik Rol Oynuyor

Mirası ve Anıları

Kemal Sunal, filmlerinde yer alan toplumsal sorunlara değinerek geniş kitlelere ulaşmış ve Türk sinemasına yaptığı katkılarla anılmaya devam etmektedir. Filmleri hala izleyiciler tarafından büyük bir ilgiyle takip edilmekte ve Sunal, Türk sinemasının unutulmaz isimleri arasında yer almaktadır.

Yeşilçam’ın usta ismi Kemal Sunal’ı aramızdan ayrılışının 24. yılından sevgi ve özlemle anılıyor. Onun filmleri ve kahkahaları, Türk sinemasında ölümsüzleşmeye devam ediyor.

Kaynak: Devrim Kartal