ABD'de Demokrat Parti'nin Senato ve Temsilciler Meclisi üyeleri, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun 24 Temmuz'da ABD Kongresinde konuşma yapmasını boykot etmeye hazırlanıyor. Netanyahu, Mart 2015'te eski başkan Barack Obama döneminde ABD Kongresi'ne hitap ettiğinde yaklaşık 60 demokrat kendisini dinlemeye gelmemişti. İsrail Başbakanı'nın 24 Temmuz'da ABD Kongresi'nde planlanan konuşmasına daha fazla sayıda demokratın katılmayacağı bekleniyor.

Demokrat Parti'nin Senato ve Temsilciler Meclisi'ndeki üyeleri, İsrail'e olan uzun süreli destekleri ile "bu ülkenin Gazze Şeridi'nde düzenlediği saldırıların biçimi sebebiyle oluşan acılar" arasında kalmış durumda. Bazı demokratlar, İsrail'e "saygı"dan Netanyahu'nun konuşmasını dinleyeceklerini belirtirken demokratların önemli çoğunluğu ise aksi yönde hareket edecek.

ABD Başkan Yardımcısı Harris'ten İlk Açıklama ABD Başkan Yardımcısı Harris'ten İlk Açıklama

'SÖZLERİNİ KIRICI VE ÜZÜCÜ BULUYORUZ'

Netanyahu ile ABD'nin demokrat Başkanı Joe Biden arasındaki tansiyon kamuoyuna sızmış durumda. Netanyahu, geçen hafta Biden yönetimini İsrail'e silah sevkiyatı yapmayı reddetmekle suçlamıştı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, 20 Haziran'da yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ABD'nin ülkesine silah sevkiyatı yapmayı reddettiği iddiasıyla ilgili, "Başbakan Netanyahu'ya sağladığımız ve sağlamaya devam edeceğimiz destek uyarınca, bu sözleri kırıcı ve üzücü buluyoruz" ifadesini kullanmıştı.

'NETANYAHU, İSRAİL İÇİN KÖTÜ OLDU'

Demokrat Senatör Chris Van Hollen, Kongre'nin Netanyahu'ya neden yardım eli uzattığına dair bir sebep göremediğini söyledi. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi kıdemli üyesi Demokrat Gregory Meeks, Netanyahu'nun konuşmasının gerçekleşmemesi gerektiğini ifade ederek konumu itibarıyla onu dinleyeceğini belirtti. Diğer Demokratlar ise Netanyahu'nun Kongre'de konuşma yapacağı zaman hala başbakan olup olmayacağını görmek için bekliyor.

Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Seth Magaziner, temmuz sonuna kadar Netanyahu'nun başbakan olarak kalmayacağını umduğunu ifade ederek "Bence Netanyahu İsrail için kötü oldu, Filistinliler için kötü oldu ve ABD için kötü oldu" diye konuştu. Magaziner, anlaşmazlıklara ve hakkında endişelere sahip olsa da Kongre'ye hitap eden bir devlet başkanının konuşmasına katılacağını kaydetti.

ALTERNATİF ETKİNLİK PLANLANIYOR

Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Don Beyer, ateşkes ilan etmediği takdirde Netanyahu'nun konuşmasını boykot etmeyi planladığını dile getirdi. Bir diğer Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Pramila Jayapal da Netanyahu'nun konuşma yapmak için davet edilmesini kötü bir fikir olarak nitelendirerek "Biden’ın ortaya koyduğu anlaşmaya sadık kalması için askeri yardımı keserek ona baskı yapmalıyız" dedi.

Demokrat Senatör Elizabeth Warren ve bağımsız Senatör Bernie Sanders da Netanyahu'nun konuşmasına katılmayacağını açıklayan isimlerden. Öte yandan Netanyahu'nun ziyaretinin protestolara yol açması beklenirken bazı Kongre üyeleri de alternatif bir etkinlik planlıyor.

ABD Kongresi'ndeki Cumhuriyetçi ve Demokrat liderler, 31 Mayıs'ta, İsrail ile dayanışmalarını göstermek amacıyla Başbakan Binyamin Netanyahu'yu, Kongre'deki ortak oturuma hitap etmesi için davet ettiklerini duyurmuştu.

Kaynak: Haber Merkezi