“Türkiye Yüzyılında Kadının Hakkı” konferansı “Türkiye Yüzyılında Kadının Hakkı” konferansı

Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e yönelik saldırısının ardından İsrail'in Gazze'ye bombardımanı 15'inci gününde. İki tarafta toplam can kaybı beş bini aştı. Ancak bölgede bulunanlar şiddetin Gazze'yle sınırlı kalmadığını ve İsrail işgalindeki Batı Şeria'ya da sıçradığını söylüyor.

Bölgedeki gelişmeleri takip eden bazı insan hakları kuruluşları, İsrail ordusunun kontrol noktalarının ve "uluslararası hukuka aykırı" diye nitelenen İsrail yerleşimlerinin bulunduğu Batı Şeria'da yıllardır Filistinlilere karşı şiddet ve baskı uygulandığını dile getiriyor.

BBC Türkçe'ye konuşan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) İsrail ve Filistin Direktörü Omar Shakir, 7 Ekim'den bu yana şiddet ve baskıda artış olduğunu söylüyor.

Bölgedeki güvenilir kaynaklara işaret eden Shakir, son günlerde yerleşimci şiddeti sonucu çok daha fazla Filistinli'nin topraklarından ayrılmak zorunda kaldığını, diğer taraftan Filistin Mahkumlar Kulübü'nün raporlarına göre, gözaltına alınan kişi sayısının neredeyse iki katına çıktığını belirtiyor.

Shakir, "Dünyanın odağı İsrail ve Gazze'de yaşananlarda, bu sırada İsrail güçleri ile yerleşimcilerin Batı Şeria topraklarının kontrolünü en üst seviyeye çıkarma hedeflerini ilerletme fırsatını yakaladıkları ve hatta baskıcı ve hukuka aykırı eylemlerini daha da şiddetlendirdikleri açık" diyor.

Batı Şeria'da 900 kişi gözaltına alındı

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Hamas’ın İsrail’e 7 Ekim’de düzenlediği saldırıdan beri Batı Şeria’da hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 89’a yükseldi.

Dünyanın birçok yerinde faaliyet gösteren Uluslararası Çocuklar için Savunma adlı kuruluş, 19 Ekim'de sosyal medyada yaptığı paylaşımda İsrail güçlerinin son 24 saatte Batı Şeria'da dört Filistinli çocuğu vurarak öldürdüğünü duyurdu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, ayrıca bölgedeki yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik şiddetinin arttığını, 6 Filistinlinin silahlı yerleşimciler tarafından öldürüldüğünü ve bazı toplulukların yaşadıkları yerden zorla çıkarıldığını aktardı.

Bunun yanı sıra açıklamada Batı Şeria'daki Filistinlilere ve İsrail genelindeki Araplara yönelik keyfi, yasa dışı gözaltılarda ve kötü muamelede artış yaşandığı belirtildi.

Kaynak: Haber Merkezi