Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 yıl önce kiralanan ve kaçak olarak tadilat projesi yapılan Marina Vista,  Akdeniz Belediyesi zabıta ekipleri tarafından geçtiğimiz günlerde mühürlenmişti.

Akdeniz Belediyesi tarafında iptal edilen ve yıkım emri verilen Marina Vista’da dün yıkıma başlandı. Milyonlarca Türk Lirası’nın harcandığı tadilat projesi para ile birlikte resmen çöpe gitti. Şimdi kafalara ‘yasalar çiğnenerek boşa harcanan paraların zimmet çıkıp çıkmayacağı’ sorusuna takıldı.

Gazze'den 68 Türk vatandaşı ülkeye getiriliyor Gazze'den 68 Türk vatandaşı ülkeye getiriliyor


NE OLMUŞTU?

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 yıl önce kiralanan Çamlıbel’deki Marina Vista olarak bilinen binada yapılan çalışmanın kaçak olduğu ortaya çıkmıştı. Kaçak yapıya Akdeniz belediyesi zabıta ekipleri mühürlemeye gitti. Ancak saha önce gönderilen tebligatı almadık diye mühüre itiraz edince muhtarlıkta kalan tebligat bu sefer elden teslim edildi. Önümüzdeki günlerde Akdeniz belediyesi zabıta ekiplerinin kaçak inşaata mühür vuracağı öğrenildi.

WhatsApp Image 2023-10-24 at 17.40.20
Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap  Seçer, Marina Vista AVM binasını  yeni idari bina olarak dönüştürmek için 3 yıllığına kiralamıştı. Tadilatın sadece iç değişiklik olmadığı anlaşılınca Akdeniz Belediyesi tarafından bir tebligat kararı verildi. Büyükşehir belediyesi tebligatın ellerine ulaşmadığını söyleyerek itirazda bulundu. Bütün bu olaylar olurken Büyükşehir zabıtası geniş güvenlik önemli aldı. 
Daha önce AVM olduğu için yapılan dönüşüm ile ilgili ne ruhsat ne de proje değişikliği ile ilgili Akdeniz Belediyesi'ne hiç bir başvuru yapılmadığı öğrenildi.
CHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yeni idari bina olarak düşündüğü Çamlıbel’deki Marina Vista AVM binası, 3 yıl önce kiralanmıştı. Marina Vista’da sadece iç tadilat yapılmadığı binadaki çalışmalar görünür hale gelince ortaya çıktı. AVM binasına kaçak kat ilavesi yapıldığının ortaya atılması gözlerin, binanın bulunduğu bölgeden sorumlu Akdeniz Belediyesi’ne çevrilmesine neden oldu. İhbarda bulunan vatandaşlar, Akdeniz Belediyesi’ni ivedilikle işlem yapmaya çağırdı. 
Mimar Abdullah Yılmaz da Marina Vista’daki 3 yıldır süren tadilat ruhsatına dikkat çekerek, Akdeniz Belediyesi’ne tadilat ve kat ilavesi ruhsatı verilip verilmediğini sordu.
Mimar Yılmaz, “Çamlıbel'de mülkiyeti özel bir şahsa ait Mersin halkının Marina Vista AVM olarak bilinen ve yıllardır boş olan, yaklaşık üç yıl önce Mersin Büyükşehir Belediyesince kiralanan, günümüze kadar yeni bir fonksiyon yüklemek için tüm binanın 1. kaba haline getirilip, yeniden inşası için milyonlarca para harcanan, üstelik kat ilavesi de yapılan, Çamlıbel'in yaşanmazlık katsayısını binlerce kat arttıracak... Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin Çamlıbel’deki, kendi deyimleriyle ‘çağdaşlık sembolleri’ yeni ana binası için Akdeniz Belediyesi’nden tadilat ruhsatı verilmiş midir?” diye sordu.

WhatsApp Image 2023-10-24 at 17.40.51 (2)


Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 yıl önce kiralanan ve tadilat denilerek milyonlarca lira harcanan Akdeniz İlçesi sınırları içerisindeki Çamlıbel’deki Marina Vista olarak bilinen binada kat ilavesi yapılması gözleri Akdeniz Belediyesi’ne çevirdi. Büyükşehir’in yaptığı tadilat adı altındaki kaba inşaata ve kat ilavesine Akdeniz Belediyesi’nden izin alınmadığı iddiası gündeme bomba gibi düşerken vatandaşlar Akdeniz Belediyesi’ni işlem yapmak için çağrıda bulundu

Kaynak: Meryem Karadağ