Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2023 yılının ilk 10 ayında 859 maden projesine onay verdi. Kayyumun yönettiği Koza Altın, 32 proje için başvurdu ve olumlu yanıt aldı. Bakanlık, 351 yeni maden sahası için ihale kararı aldı.

Sadece 9 proje reddedildi

Cumhuriyet’te yer alan habere göre bakanlık 824 proje için “Çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) gerekli değil” derken 35 proje için de “ÇED olumlu” kararı verdi. Bu yıl sadece dokuz proje reddedildi.

Koza Altın'ın 32 projesine olumlu yanıt

Akın İpek’in kayyum atanan şirketi Koza Altın bu yıl 32 proje için başvuruda bulundu. Altın, gümüş ve demir gibi maden işletmesi isteyen şirkete ise hiç olumsuz cevap verilmedi. Adana Pozantı’da altın, gümüş, bakır, kurşun ve demir madeni işletmek için kolları sıvayan şirket onay alması durumunda 22.640 hektarlık tarım ve orman arazilerinden oluşan alanda maden işletecek.

Akbelen Ormanı katledildi

Kanadalı Anagold maden şirketi de Erzincan İliç’teki 1.746 hektarlık maden sahasına 5.83 hektarlık bir bölüm daha genişletmek için bakanlıktan onay aldı. Muğla Milas’taki Akbelen Ormanı’nın 760 dönümlük bölümü, Limak Holding ve İÇTAŞ’ın ortak projesi olan YK Enerji’nin termik santralına kömür sağlanması için adeta katledildi. Yıllardır bölgeyi korumak için çaba gösteren başta köylüler olmak üzere birçok kişi dava açtı. Dava süreçleri devam ederken 24 Temmuz’da alana giren iş makineleri ormanda talana başladı. Bodrum’un da su kaynağı olan Akbelen Ormanı maden için yok edildi.

Mahkeme reddetti

Geçtiğimiz günlerde köylüler ve yaşam savunucularının Tarım Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü’ne açtığı “Akbelen Ormanı kesim izni ve açık maden işletme izni” davasını Muğla İdare Mahkemesi reddetti. Kararda, “Mevzuata ve kamu yararına aykırı bir durum olduğu sonucuna varılmamıştır. Açıklanan nedenlerle davanın reddine karar verilmiştir” denildi.

Yenişehir Belediyesince, 'Depreme dirençli Yenişehir bilgilendirme toplantısı' düzenlendi Yenişehir Belediyesince, 'Depreme dirençli Yenişehir bilgilendirme toplantısı' düzenlendi

351 maden sahası daha

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü daha önce ihale edilen 351 maden sahasını ilk ihalede başvuru olmaması nedeniyle ikinci kez ihale edecek. İhale ilanı ile şartname, 15 gün süreyle müdürlüğün internet sitesinde yayımlanacak. 

Kaynak: İHA