Mersin’de “ilk adım sergisi” Mersin’de “ilk adım sergisi”

45 Evler Kampüsü Konferans Salonunda düzenlenen panele, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Arıöz, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Adnan Mazmanoğlu ve Prof. Dr. Tunay Köksal, GSTMF Dekanı Prof. Dr. Uğurcan Akyüz, akademisyenler ile öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, İsrail'in Filistin halkına insanlık dışı saldırılarını kınadığını belirterek söze başlayan Rektör Ömer Arıöz, “Bu yüzyıl 'Türkiye Yüzyılı' olacak.

Kocaman bir 100 yılı geride bıraktık. Bu yüzyılı anlamak için içerisinde tanesi olmayan yarım tas hoşafı içen, yedi düvele karşı gelen ecdadımızı anlamamız lazım. Bu yüzyılı anlamak için Atamızı anlamak lazım. Bu yüzyıl siz gençlerin yüzyılı olacak, Türkiye Yüzyılında bizler ve arkadaşlarımız daha fazla yayın yapacağız, bu yüzyılda daha fazla araştırma yapacağız, bu yüzyılda daha fazla patent alacağız, bu yüzyılda daha başarılı olacağız. Ben buradaki gençlerimizin yüzüne baktığımda o büyük ışıltıyı gördüğümü söylemek istiyorum. Gençlerimize güveniyoruz ve inanıyoruz, bu yüzyıl sizlerin yüzyılı olacak, bu yüzyıl Türkiye yüzyılı olacak” şeklinde konuştu.
Açılış konuşmasının ardından Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğurcan Akyüz moderatörlüğünde başlayan panelde Dr. Nihat Taner “Cumhuriyet Mersin’inde İmar, Sanat, Kültür”, Prof. Dr. Birnur Eraldemir “Cumhuriyetin İlk Yıllarında Sanata Kısa Bir Bakış” ve Nuray Okyay Cumhuriyet döneminde Çukurova’da yöresel mutfaklar: Mersin ve Tarsus” konulu sunum gerçekleştirdi.
Sunumların ardından Rektör Arıöz tarafından, panelistlere teşekkür belgesi verildi.

AW060332_01

Kaynak: İHA