Her yerin, genellikle bir topluluğa, şehre, bölgeye, köylere yerleşmiş veya şu anda yaşamakta olan insanların tarihi mekanlarında veya kültürel geleneklerinde bulunan anlatacak bir hikayesi vardır. Bu hikayeler ve mekanlar ziyaretçilerle paylaşıldığında bu aktiviteye KÜLTÜREL MİRAS TURİZMİ adı verilmektedir. Bu büyüyen endüstri segmentinde başarı ve sürdürülebilirlik, dikkatli planlama ve yeterli kaynak gerektirir.

Çoğu kültürel miras alanı, doğru zamanda doğru kitleye ulaşmak için pazarlamaya güvenmektedir.

Türkiye, KÜLTÜREL MİRAS TURİZMİNDE bir hazinenin üzerinde oturmaktadır. Ancak bunu fırsata çevirme konusunda yetersiz kalıyor. Pek çok kültürel miras alanı daha büyük bir bölgesel kültürün sembolü olarak duruyor. Bazı insanlar, tarih veya kültür hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatını yakalamak için tarihi yerleri ziyaret etmekten hoşlanırlar.

Festivaller, yıllık bir etkinlikle büyük bir etki yaratmanın kültürel açıdan markaya en uygun yollarından biridir. Dünyanın dört bir yanındaki miras alanlarında düzenlenen festivallerin genişliği ve çeşitliliği bunu gösteriyor.

KÜLTÜREL MİRAS TURİZMİ programını hızlı bir şekilde başlatmak için örnek belgeleri ve kaynak listelerini kullanmak ve çabaları izleyip ölçmek çok önemlidir. Gerçek tarih turizmi tarihin ne olduğuna dair daha gerçekçi bir resim elde etmektir. Almanya'daki Neuschwanstein Şatosu, yakın zamanda sadece Bavyera Tepesi üzerindeki büyüleyici güzellikteki ortamı nedeniyle değil, aynı zamanda büyüleyici tarihi nedeniyle de “Tigets En Dikkat Çekici Mekan Ödülü”ne layık görüldü.

Tarihin nüanslarını keşfetmekle ilgilenen gezginler için kültürel miras turizmi pazarlama stratejisi tarihin eksantrik, ilginç, gizli veya gizemli yönlerini öne çıkarmalıdır. 

Zengin hikaye anlatımından yararlanmak KÜLTÜREL MİRAS TURİZMİNİN olmazsa olmazıdır. İskoçya'nın Edinburgh kentinin tarihi Eski Kent bölgesindeki asırlık bir yeraltı geçidi olan Real Mary King's Close, perili olmasıyla uzun süredir devam eden bir üne sahiptir. Bu kültürel miras alanı artık ziyaretçileri mekânda gezdiren aktörlerle heyecan verici, interaktif bir hikaye anlatarak bu itibardan yararlanıyor. 

Pek çok kültürel miras alanı daha büyük bir bölgesel kültürün sembolü olarak duruyor. Bir bölgenin kültürel tarihine dair derinlemesine bir anlayış arayan ziyaretçilerin ilgisini çekebilmelisiniz.

Sürdürülebilirlik, çoğu miras alanının kültür ve tarihin korunması misyonuyla yakından uyumludur. Çevresel sürdürülebilirliğe saygı duyan ve proaktif bir şekilde bu konuyla ilgilenen bir miras alanı olarak tanınmak, hızla zorunlu bir çaba haline geliyor ve bu sadece pazarlamayla ilgili değil. 

İklime, dünyaya ve üzerindeki tüm canlılara saygı duyan yerler arayan gezginler için çevresel sorumluluk bugünlerde giderek daha büyük bir mesele haline geliyor.

Miras alanları turizm endüstrisinde benzersiz bir olguyla karşı karşıyadır. Game of Thrones, Hırvatistan'ın orta çağdan kalma surlarla çevrili Eski Şehir Dubrovnik şehrini, “Kralın Şehri'ni” bizzat görmek isteyen dünya çapındaki turistler için  ani bir varış noktası haline getirdi.

Spesifik yaklaşımınız ne olursa olsun, miras turizmi pazarlamanız, kültürel veya tarihi alanınızın hikayelerini daha fazla insana daha iyi yollarla anlatmanıza yardımcı olacaktır ve sonuçta herhangi bir miras alanının amacı da budur.

*Cultural Heritage Tourism