Ahmet Akın - Yeminli Mali Müşavir

MTSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi

İyi bir planlama yapılmadan PAZARLAMADA başarı beklenemez. Mükemmel bir durum analizi (SWOT), markanızın güçlü, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri hakkında hızlı bir genel bakış sağlamalıdır. Daha sonra sektörünüzün kapsamlı bir denetimini yapın. Rakiplerinizin neyi doğru, neyi yanlış yaptığını öğrenin. Ürününüzün veya hizmetinizin pazarda nerede durduğunu size gösterecektir. Araştırma başarılı bir pazarlama planının omurgasıdır. Bir pazarlama planı araştırması hedef pazarınızı da dar bir şekilde tanımlamalıdır. 

Pazarlamada HEDEF KİTLEYİ BELİRLEMEK, hedef pazarınızı kimin oluşturduğuna dair ayrıntılı bir genel bakış elde etmektir. Başarılı pazarlama kampanyası planları, müşterinizin demografik bilgileri, ihtiyaçları ve tercihleri ​​hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir. Müşterilerinizin kritik temas noktalarını belirlemenize yardımcı olur. Mümkünse fazladan bir adım atın ve alıcı kişilikleri oluşturun. Markanızın hedef kitleyle etkili bir şekilde etkileşime geçmesine olanak tanır.

PAZARLAMA HEDEFLERİNİZ genel iş hedeflerinizle ilgili olmalıdır. Hedef kitleyi ve pazarlama hedeflerini göz önünde bulundurarak sağlam pazarlama stratejileri ve taktikleri oluşturun. Tipik olarak bu, kampanya pazarlama planınızın kalp atışıdır.

Her farkındalık aşamasında potansiyel müşterilere ulaşmak için kullanabileceğiniz stratejiler ve içerikler oluşturun. Ayrıca, pazarlama kampanyası planlama şablonunuzu, halihazırda satın almayı düşünen potansiyel müşterilere uyacak şekilde ayarlamanın yollarını da bulmalısınız.

MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ (CRM) oluşturun. CRM, mevcut müşterilerin sadakatini korumada ayrılmaz bir faktördür. Kısıtlı bir bütçe üzerinde çalışıyorsanız, bir pazarlama planlama yazılımı, pazarlama harcamalarınızı düşük tutmanıza olanak tanır. Mevcut müşterileri memnun etmek ve satın alma sonrasında ürünün kalitesi konusunda güvence sağlamak için uygun maliyetli eylemleri düşünün.

PAZARLAMA BÜTÇESİ başarı için kritik öneme sahiptir. Pazarlama kampanyanızın işe yaramasını planlamak için zaman ve para yatırmanız gerekir. 

Mevcut rekabet, markaların sürekli olarak yenilikçi pazarlama planları geliştirmesi gerektiği anlamına geliyor. Üst düzey bir pazarlama kampanyası yöneticisi hatalardan kaçınır. En belirgin pazarlama planı rakiplerinizin planıdır. Onlar için işe yarıyorsa, sizin için de işe yaramalı. Ancak bu her zaman böyle değildir. Bunun yerine, sizi farklı kılacak benzersiz bir satış teklifi belirleyin. Kampanyanızı test etmek ve analiz etmek, başarılı pazarlama kampanyası planlamasının ayrılmaz bir parçasıdır.

Pazarlamada geniş bir hedef kitleyi hedeflemek, mesajınızı zayıflatabilecek bir risk olabilir. Bunun yerine, belirli bir müşteri profili oluşturun ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak bir pazarlama planı geliştirin. Çok fazla sonuç elde etmeye çalışan bir pazarlama planı başarısızlığa mahkumdur. Hedeflerinizi bir veya iki hedefe daraltın ve pazarlama planınızı yalnızca bunu başaracak şekilde özelleştirin.

[email protected]