Teknolojinin hızla ilerlemesi ve değişen tüketici beklentileriyle birlikte turizm sektörü önemli bir dönüşüm yaşıyor. Rekabetçi kalmak ve unutulmaz deneyimler sunmak için turizm sektöründeki işletmelerin yeniliği benimsemesi gerekir. Sürekli gelişen turizm endüstrisinde gelişmenin anahtarı inovasyondur.

İşletmeler, değişen ortamı anlayıp benimseyerek gezginlere unutulmaz deneyimler yaratmak için teknolojiden, kişiselleştirmeden ve sürdürülebilirlikten yararlanabilir. Sektör ilerledikçe işbirliği, veriye dayalı içgörüler ve müşteri odaklı bir yaklaşım, turizmin geleceğini şekillendirmede önemli olacaktır.

Kültürel ve deneyimsel turizmi geliştirmek ve korumak için yerel kültürleri, gelenekleri ve miras turizm deneyiminin ayrılmaz bileşenleri olarak önemsemek ve sergilemek için stratejiler uygulamak vazgeçilmez olmalıdır. Kültürel ve turistik mekanlarda sürükleyici ve etkileşimli deneyimler yaratmak ve hikaye anlatımını geliştirmek için teknolojiden yararlanılmalıdır.

Turizm planlamasında yerel topluluklarla işbirliği yapmak, faydaların adil bir şekilde dağıtılmasını sağlamak ve topluluk değerlerine ve geleneklerine saygı göstermek gerekir.

Hükümetler, işletmeler ve yerel topluluklar da dahil olmak üzere turizm endüstrisindeki paydaşların, ekonomik büyüme ile çevre arasında bir denge oluşturmak için birlikte çalışması esastır. Turizm iş gücünün teknolojik değişimlere uyum sağlaması ve olağanüstü müşteri hizmetleri sunması için sürekli eğitim ve beceri geliştirmeye yatırım yapılmalı.

Sürdürülebilir mimari, yenilenebilir enerji ve atık azaltma önlemleriyle yeşil otel ve tatil köylerinin gelişiminin teşvik edilmesi, desteklenmesi ve çevresel etkinin en aza indirilmesi stratejik hedef olarak belirlenmeli.

Turizm sektöründe Web siteniz tüm internet pazarlama çabalarınızın temelidir. Bu nedenle kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve dönüşüm oranlarınızı artırmak için sık sık optimize etmelisiniz. Siteniz mobilde düşük performans gösteriyorsa, karmaşıksa, çok yavaşsa veya çok eskiyse kesinlikle optimize etmeniz gerekir.

Akıllı telefon kullanıcılarının yaklaşık yüzde 40’ı tüm seyahatlerini mobil cihazları üzerinden rahatça araştırabiliyor, planlayabiliyor ve rezervasyon yaptırabiliyor. Bu bize neyi anlatıyor? Mobil deneyimin, daha iyi olmasa da, Web sitesi deneyimi kadar iyi olması gerekir. Kullanıcıların, web sitenizin masaüstü sürümünde yapabildikleri gibi aynı görevleri mobil cihazlarında da rahatça gerçekleştirebilmeleri gerekir.

Sosyal medya turizm sektörü için en etkili pazarlama kanallarından biridir. Bu, doğru platformu (müşterilerinizin bulunduğu yer) seçmeniz ve her platform için bir strateji oluşturmanız durumunda mümkündür. Facebook, bir web sitesine trafik çekme açısından tur ve aktivite sağlayıcıları için belki de en iyi sosyal medya platformudur. Kalabalık bir sosyal ağdır ancak belirli hedefleme ve reklamcılık kullanarak yerinizi bulabilirsiniz.

Instagram da TURİZM Markanızı ön plana çıkaracak çok sayıda insan var. Ek olarak Instagram, tamamen görsel bir platformdur ve bu da onu bir destinasyonu pazarlamak için mükemmel bir araç haline getirir. Mobil video içeriği giderek daha çok önem kazanmaktadır.

Mikro etkileyenler (micro influencers)

pazarlaması geçen yıl gerçekten ön plana çıktı ve günümüzde de yükselişini sürdürüyor. Artan sayıda marka, ürünlerini veya hizmetlerini pazarlamak için (daha büyük ve daha geniş kitlelere sahip etkileyicilere karşı) daha küçük ve daha hedef kitlelere sahip etlileyicilere güveniyor.

Mikro etkileyicilerin genellikle 5.000- 1.000.000 takipçisi vardır ve kendi sektörlerinde belirli bir nişte uzmanlaşırlar. Bu nedenle, sosyal kanallarında genellikle daha yüksek etkileşime, daha sadık takipçilere ve daha iyi dönüşümlere sahip olurlar. Üstelik büyük influencerlardan daha ucuzlar.