Roboski ailelerinin Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi'ne yaptıkları başvuruyla ilgili hükümetten savunma yapması istendiği öğrenildi. Avukat Kerem Altıparmak'ın aktardığında göre başvuru, kabul edilebilirlik ve esasa ilişkin görüşlerinin alınması için hükümete bildirildi. 

'HÜKÜMET İLK DEFA SAVUNMA YAPACAK'

Altıparmak'ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

"Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi Roboski aileleri tarafından yapılan başvuruda kabul edilebilirlik ve esasa ilişkin görüşlerinin alınması için başvuruyu hükümete bildirdi. Başvuru yaşam hakkının ve kötü muamele yasağının ihlal edildiğini iddia ediyor.

Hatırlanacağı üzere daha önce AİHM esasa ilişkin savunmalar alınmadan usuli nedenlerle kabul edilemezlik kararı vermişti. Bu nedenle, ilk kez bir uluslararası mekanizma önünde hükümet esasa ilişkin savunma yapacak ve Sözleşmenin ihlal edilip edilmediğine ilişkin görüşünü sunacak.

Dışişleri Bakanlığından Katz’a Tepki Dışişleri Bakanlığından Katz’a Tepki

Ek bir süre istenmezse ve/veya bu ek süre verilmezse hükümetin cevaplarını sunmak için 6 aylık bir süresi var. Daha sonra hükümetin görüşlerine başvurucular cevaplarını verecek, ihlal bulunması halinde giderimde ne talep ettiklerini bildirecekler.

Bu arada AYM'de de derdest olan bir Roboski başvurusu olduğunu hatırlatalım. Roboski davası Türkiye'nin adalet ve hakikat arayışında çok önemli bir sembol. Türkiye'de ve/veya uluslararası mekanizmalarda bu hakikati aramak bizler için de ağır bir ödev."

Kaynak: Haber Merkezi