Ulaştırma bakanının paylaştığı ve AK Parti’ ye yakın bir ekibin müjde diye yere göğe sığdıramadığı Mersin lojistik limanı adıyla tanımlanan proje ile bugünkü liman işletmecisi MİP'in büyütmekte olduğu rıhtım eklenmiş mevcut liman aynı mı?

Yoksa Bakan 25 yıldır hayali kurulan, 2009’ dan beri de ÇED süreci dahi ikmal edilmiş Ana Konteyner Limanı’ ndan mı söz ediyor?

Bakan Uraloğlu’ nun Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı sitesinde paylaştığı görüntüde sergilenen limanla ile ilgili 15,8 mt max derinlik deniyor…

İyi de kiracı MİP eliyle işletilen mevcut liman zaten 15,8 metre derinlikte..

Bakan 9 milyon ton dökme yük kapasitesinden bahsediyor.

Mevcut Mersin limanı zaten 8 milyon ton dökme katı yük ve 1 milyon ton sıvı yük olmak üzere 9 milyon ton kapasiteye sahip…

Korkarım ki Ulaştırma Bakanı mevcut limanın Atatürk parkı önüne dikilmekte olan 180 bin m2’ lik rıhtımlı yeni halini yeni liman gibi anlatmakta…

Bakan ve bakanın paylaşımını yeni liman yapılıyormuş gibi müjdeleyenlere konuya vakıf olanlar başta olmak üzere tüm Mersinlilerin sorması gereken tek soru var:

Mersin Lojistik limanı derken 14 milyon konteyner elleçleyecek ve Mersin’ i Akdeniz’in HUB limanı konumuna getirecek Ana Konteyner limanı projesini mi yoksa mevcut limanın yeni rıhtımlı halini mi kast ediyorsunuz?

2000’ lerin başında fizibilite çalışması ve 2009’ da ÇED süreci tamamlanıp yatırım aşamasına gelmiş Mersin Ana Konteyner Limanı yatırımı ne zaman başlayacak?

Eğer Bakan gerçekten paylaştığı görselle Mersin Ana Konteyner Limanını yapımını müjdeliyorsa Mersinin makus talihini değiştirecek bu gelişme ışığında hep birlikte bayram edelim…

Yok, eğer mevcut limanın yeni rıhtımıyla alacağı yeni durumu bize sanki yeni liman yapılıyormuş gibi anlatıyorsa, dağılıp başımızın çaresine bakalım…

Sorunun yanıtı Mersin’ in geleceğini belirleyecektir..

Gerisi artık karnımızı bile doyurmayan ve yıllardır dinlemekten yorgun düştüğümüz siyasetçi ninnilerinden başka şey değildir.

**

Şubat 2009’ da tamamlanan Mersin Konteyner Limanı ÇED Raporundan bir bölümü, son 7 yıldır Mersin Konteyner limanı fizibilite raporu hazırlıyoruz diyenlerle, ‘Mersin’ de ihtiyaca cevap veren bir liman var yenisini ne yapacaksınız? Mealinde açıklamalarla 16 yıldır kentin önünü tıkayan mevcut Liman kiracısına ithaf ediyorum…

Şöyle deniyor 22 Şubat 2009 tarihli ÇED raporunda yer alan aşağıdaki detaylı bilgi izahtan vareste olarak mevcut liman dışında ve bağımsız biçimde bir Konteyner liman projesi şöyle tanımlanıyor:

“Mersin Konteyner Limanı projesi; Mersin İli, Merkez İlçesi, Liman Mevkiinde mevcut ve işletilmekte olan Mersin Limanından bağımsız bir projedir.

Mevcut Mersin Limanı mevcut haliyle yukarıda bahsedilen artan konteyner talebini karşılamaktan uzaktır. Hem artan konteyner talebinin karşılanması hem de Bölüm I. 1. C. (Projenin Hizmet Amaçları, Önem ve Gerekliliği)’de verilen bilgiler sonucunda Ulaştırma Bakanlığı Mersin Konteyner Limanı Projesinin yapımına karar vermiştir. Ulaştırma Bakanlığı bu kararına istinaden söz konusu projeyi 2006 Yılı Yatırım Programına Ulaştırma-Denizyolu Sektöründe 1996E020010 proje numarası ile dâhil etmiştir.”

Mersin AK Parti iktidarından yeni bir şey istemiyor. Verilen sözler tutulsun hatta gölge edilmesin yeter…