Hamas örgütü çok planlı bir saldırıyla İsrail’in içine sızdı ve bir çok insanı öldürdü. Bunlar içinde siviller ve İsrail askerleri de vardı.İsrail bu saldırıyla adeta sarsıldı.Saldırı hiç beklemedikleri bir anda gelmişti.Özellikle bu saldırıdan sonra İsrail istihbaratındaki zaafiyetler tartışılır oldu.Bilindiği gibi İsrail istihbaratı dünyanın en iyi istihbaratları arasında yer alıyor.Özellikle böyle saldırılara karşı çok daha duyarlılar.Adeta sınırdan kuş dahi uçurtmazlar.Ama Hamas yaklaşık 3 yıl bu saldırıyı planlamış ve uygulamaya koymuştur.Bu saldırının planının sadece Hamas tarafından yapıldığını zannetmiyorum. İşin içinde İran ve Rusya’nın olduğunu düşünüyorum.Çünkü bu plan en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş ve bu insanlar ölümü göze alma pahasına İsrail sınırlarından içeri sızmıştır.
      Bu saldırılarda katılmadığım bir nokta sivil ölümlerdir.Gerekçesi ne olursa olsun sivilleri öldürmek insanlık suçudur.Elinde silah olmayan birini öldürmek vicdana ve insanlığa sığmaz.Bu notu bir kenara koyalım.Peki bu saldırı durup dururken çıkmadı herhalde. Yıllardır İsrail çoluk çocuk,yaşlı genç demeden Filistinlileri katlediyor.Ölçüsüz bir saldırıyı yıllarca yapıyor.Asimetrik ve tek taraflı olarak Filistin topraklarını işgal etmeye devam ediyor.İnsanlıktan nasibini almamış bu katil sürüsü artık adına ne derseniz deyin jenosit bir politika izliyor.İsrail’e göre Filistinliler dünyada yaşamaması gereken mahlukatlar olarak görülüyor.En ufak bir saldırıyı misliyle yerine getiriyor.Filistinde taş taş üzerine koymuyor.Böyle gaddar ve acımasız bir yönetimle karşı karşıyayız.
      En son Gazze’de bir hastahaneyi vurdu. Yaklaşık 500 kişi öldü.Bunlardan 50’ye yakını çocuk.Böyle acımasız bir ülke İsrail.Bu haliyle savaş suçu işliyor.Hastahaneleri,okulları, fırınları bombalamak uluslar arası hukukta suçtur.Ancak başta ABD olmak üzere bir çok Avrupa ülkesi İsrail’in yanında.Bu ülkelerin tamamı Hamas’ı terör örgütü olarak görüyor. Haliyle İsrail’in bu vahşice saldırısını meşru müdafaa olarak değerlendiriyorlar.İsrail’de batının bu desteği karşısında acımasızca bombalamaya devam ediyor.Hitler’in kendilerine yaptıklarını şimdi kendileri Filistinlilere yapıyor.Halbuki soykırıma uğrayan bir ırkın bu katliamları yapmaması lazım ama maalesef Hitler’e neredeyse hak verir hale geldik.
       Batı İsrail’e destek verirken Arap ülkeleri ne yapıyor.İslam örgütü niye kuruldu acaba? Sadece petrol pazarlaması mı yapıyor?Bir avuç İsrail koca Ortadoğu’ya kök söktürürken bu Arap ülkeleri neden sessiz?Biraz cılızda olsa Türkiye sesini çıkarıyor.Türkiye’nin bir çok kentinde gösteriler yapılıyor.Şimdilik Türkiye diplomatik bir dil kullanıyor.Herhalde son zamanlarda İsrail ile olan olası antlaşmaların heba olmasını istemiyor.Üç günlük yas ilan edildi.Ama diğer Arap ülkeleri petrollerini nasıl pazarlayacaklarının hesabı içindeler.Orta Doğu yanarken bunlar saçını tarıyor.Böyle duyarsız devletler varken sadece Filistin değil bir çok ülke İsrail’in hedefinde olmaya devam edecektir.
      Filistin aslında kendi ettiğini çekiyor.Yıllar önce yahudilere satılan tarlalar bugün İsrail devletinin mekanı oldu.O yıllarda bu konu gündeme gelse de böyle bir İsrail devletinin kurulacağına kimse inanmıyordu.Ama ne yazık ki bu uzun süre önce düşünülmüş bir hamleydi.Tevrat’ta o bölgeler kutsanmış yerler olarak geçiyordu.Ama Filistinliler bunu öngöremedi.Aldıkları üç kuruş parayla şimdi çocukları öldürülüyor.Tarihi başa alamazsın. Her şeyin para olduğu bir devirde planını iyi yapanlar kazanıyor.İsrail Arap ülkelerinin çekimser kalmasıyla at koşturmaya devam ediyor.Ve olanlar masum insanlara oluyor. Gazze’ye yapılan saldırılar ABD’nin Hiroşima’ya yaptıklarıyla tıpa tıp aynı.Bu bir katliam.Birilerinin buna dur demesi lazım.
      Ben artık Filistin’in bir daha belini düzelteceğini zannetmiyorum.Kindar İsrail yönetimi ve onun başındaki Netenyahu sonuca gitmek için her yolu dener.Çünkü amaç Filistinlileri oradan sürerek topraklarını genişletmek.Bunu da yıllardır yapıyor.Son merhaleye kadar bunda direnecektir.Çünkü Hamas ile FKÖ arasında derin çatlaklar var. İsrail bunu da kullanıyor.Ama olan mazlumlara oluyor.Filistin kan ağlıyor.Büyük bir saldırı algında.Dünyanın buna bir an önce dur demesi lazım.Yoksa koca bir ülke gözlerimizin önünde yok olup gidecek.